propojení západní a východní medicíny

„Zdraví rovná se harmonie.“

Shiatsu

Co je to shiatsu a shin tai?

Je to terapie slučující to nejlepší z východní a západní medicíny

V knihách se dočtete, že je to stará japonská metoda. Jedná se o celotělovou terapii, která vede k celkové harmonizaci člověka. Zahrnuje mobilizace, tlakové masáže, hluboké uvolnění svalů, posílení slabých partií, protahování/relaxační techniky, akupresura, mobilizace, trakce, reflexní terapie, měkké…

http://cs.wikipedia.org/wiki/Shiatsu

Můj učitel na shiatsu Velký mistr reiki, diplomovaný fyzioterapeut a hlavně skvělý člověk Jan Pletánek říká. Je to všechno pravda, ale v konečném výsledku zase nikdo nic neví. Takže asi nejlepší je lidem to shiatsu udělat.

Co je shin tai?

Je to pokročilejší forma shiatsu, kdy dochází i k bezdotykové formě terapie.

Co se děje při shiatsu se mnou?

Harmonizuje se celé tělo.

Když při shiatsu vyladíme tělo, zharmonizujeme ho, tak se přirozeně samo vyčistí, protože zdraví je harmonie.

Jak shiatsu probíhá?

Provádí se na zemi na japonské speciální bavlněné matra zvané futon. Pracuje se v leže na břiše, na zádech nebo na boku, případně v sedě. Výhodou je, že na dvoumetrovém futonu máte Vy i terapeut více místa. Na začátku terapeut zjistí pomocí pulsové diagnostiky stav energie v těle a jednotlivých meridiánech – drahách souvisejících s jednotlivými orgány. Podle toho se určí nejvhodnější způsob ošetření vedoucí k maximální harmonizaci celého organismu a pak se již postupně pracuje na celém těle, přičemž se jednotlivé části těla nejprve uvolní, protáhnou a pak následuje práce na meridiánu, energii. Vše probíhá stále tak, aby Vám bylo příjemně a nic nebolelo. Na závěr se ještě provádí celková harmonizace.

Jak mám být oblečený?

Shiatsu se provádí přes volné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů. Nejlepší jsou bavlněné kalhoty, tričko s dlouhými rukávy, bavlněné ponožky. Důležité je, abyste se Vy sami cítili dobře a nikde Vás nic neškrtilo a netlačilo.

Jak shiatsu funguje?

Než se nemoc projeví na fyzickém těle jako změna funkce nebo orgánová porucha, dá se, dle čínské medicíny, rozpoznat podle změn v energetickém systému přibližně šest až devět měsíců předem. Pokud během této doby ignorujeme všechna, nejprve jemná upozornění vlastního těla, že něco není v pořádku, může se následně „najednou“ objevit problém. Shiatsu řeší potíže v předstihu, často ještě předtím, než se vůbec stačí projevit. Neodstraňuje pouze příznaky onemocnění, ale řeší skutečnou příčinu ve smyslu harmonizace energetické nerovnováhy. Z tohoto hlediska lze shiatsu označit za metodu preventivní v pravém významu tohoto slova. A hlavně, je to velmi příjemná metoda.

Pro koho je shiatsu určeno?

Velmi zjednodušeně řečeno se dá říct, že je shiatsu vhodné téměř pro kohokoli, minimálně jako podpůrná metoda. Při specifických zdravotních obtížích se samozřejmě provádí s ohledem na ně. Při akutních zdravotních problémech, jako je např. zánět slepého střeva nebo zlomená noha však, prosím, co nejrychleji navštivte pohotovost. Shiatsu v takových případech můžete absolvovat až jako pooperační nebo poúrazovou rekonvalescenci.

Hlavní indikace shiatsu terapie:

 • vhodné pro osoby vystavené častému stresu
 • celková relaxace
 • obnova fyzické a psychické kondice
 • obnova energetické rovnováhy
 • velmi účinný způsob prevence širokého spektra nemocí, včetně nejrůznějších civilizačních chorob
 • posílení imunitního systému, zlepšení odolnosti vůči nemocem
 • řešení dlouhodobých chronických potíží bez zjevné somatické příčiny (např. bolesti hlavy, zad nebo kloubů, chronická únava, nespavost, menstruační potíže, problémy s trávením, vysoký tlak)
 • rehabilitace po úrazech
 • urychlení rekonvalescence po nemoci nebo operaci (urychluje hojení ran a jizev)
 • pomáhá lépe zvládat následky ozařování a chemoterapie
 • vhodné pro sportovce jako regenerace a rekonvalescence
 • vhodná podpůrná metoda při jakékoli somatické diagnóze

Jak často jít na shiatsu?

V případě zdravotních obtíží je vhodné alespoň ze začátku shiatsu zopakovat přibližně každé dva až tři týdny. Dříve to nemá smysl, tělo potřebuje také nějaký čas na zpracování energie a informací, které během shiatsu získalo.
Pokud chcete udělat „pouze“ něco pro svůj imunitní systém nebo si prostě jen přijít odpočinout, stačí si na shiatsu zajít jednou za jeden až 2 měsíce.
Mezitím se můžete svému tělu věnovat také sami, např. formou vhodného cvičení. Jak je známo „vaše svaly za Vás nikdo ani neprotáhne, ani neposílí“.

Co je to pulsová diagnostika?

Pulsová diagnostika patří mezi nejdůležitější diagnostické metody čínské medicíny. Pulsy se měří na zápěstí obou rukou na radiální tepně. Na základě měření se diagnostikují dva základní aspekty. Jednak aspekt kvantitativní, kterým se určuje nejvyšší nerovnováha na akupunkturních drahách a tedy i na orgánech. Dále pak aspekt kvalitativní, který slouží k určení hlubších příčin nerovnováhy, např. různé viry, bakterie či plísně nebo akutnost či chronicita potíží.

Kolik jedna terapie stojí?

Shiatsu terapie tj. 45-60 minut stojí 650 kč.

O mně

Iva Komárková

Terapeutka celostní medicíny soustavně se věnující tradiční čínské medicíně, homeopatii a koučinku. Díky její nejvyšší farmaceutické kvalifikaci má znalosti a praxi ze západní medicíny, které využívá v léčbě východní medicínou. Toto jí umožňuje nabídnout komplexní, celostní přístup. Zaměřuje se na prevenci a odhaluje kořen nemoci. Jejím cílem není léčit, ale vyléčit, a to v rovinách těla, duše a sociálního prostředí. Nese vizi rodinného lékaře.

Více informací

Reference

Děkuji Vám za Vaši léčbu, která mě zbavila dlouholetého užívání antidepresiv. Když jsem Vás nedávno navštívila po několika létech, byla jsem opět velmi spokojená. Masáž shiatsu je dokonalá. Odjížděla jsem nabitá novou energií a šťastná. Hana Podobová

Po poslední Shiatsu masáži jsem se cítila jako znovuzrozená. Lenka Dostálová

Mé upřímné poděkování patří paní terapeutce Komárkové. Díky svým zkušenostem z České republiky i z dalekého zahraničí, se o své pacienty stará s příkladným zaujetím, nadšením a empatií. Její rady, doporučení a vysvětlení na Vás působí tak, že ve svém vlastním nitru cítíte to, co jste si již dlouho mysleli, ale neměli jste pro to správný důkaz či zastání, a proto Vám to přináší konečné souznění a harmonii. Poděkování paní Komárkové patří i za projevenou trpělivost a duševní podporu, která často v medicíně či terapii chybí – možná je to dáno i tím, že její přístup a metody jsou ojedinělé, i když tisíce let prověřované v Číně a Indii. Zvláště děti, mladí lidé a senioři by neměli váhat a v případě potřeby vyhledat její pomoc, ať už ve formě koučinku, shiatsu či přírodní bylinné léčby. Věřím, že udělat první krok je občas opravdu obtížné, ale jedno sezení u paní Komárkové se nedá srovnat s návštěvou u klasického lékaře. Aneta V

Další poděkování a reference ke stažení